Reklama w Internecie - najpopularniejsze sposoby

Opublikowano: 1 rok 8 miesięcy temu Autor: Damian Majewski

Reklama internetowa to bardzo ważne narzędzie, dzięki któremu możemy rozwijać i promować naszą markę. Często jednak, gdy chcemy rozpocząć reklamowanie się w sieci, nie wiemy do końca, jakie mamy opcje do wyboru i w którą stronę skierować swoje kroki. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najpopularniejsze typy reklamy internetowej, na które warto zwrócić uwagę.

Reklama w Internecie - najpopularniejsze sposoby


Pozycjonowanie strony internetowej


Mówiąc o promowaniu się w Internecie, przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o stronie internetowej i pozycjonowaniu. Obecnie jest to najpopularniejsza metoda pozyskiwania informacji, czy robienia zakupów w Internecie, a więc powinniśmy przedstawić jakościową i ciekawą witrynę dla naszych potencjalnych odbiorców. Powinniśmy zamieścić na niej wszystkie informacje o marce, produktach wraz z możliwością sprzedaży, o ile istnieje taka możliwość, a także bloga i content tematyczny. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio zareklamować naszą markę, a także przekonać odbiorców, aby skorzystali z naszej oferty.

Drugą częścią promocji w Internecie poprzez stronę WWW jest pozycjonowanie. Jest to dostosowanie strony do wyszukiwarki Google, aby znajdowała się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania pod konkretnymi hasłami. Pozycjonowanie jest procesem zawiłym techniczne, który przeprowadzają najczęściej agencje SEO, czy agencje marketingowe. Jeśli zatem dostosujemy naszą stronę do wyszukiwarki Google przy pomocy konfiguracji odpowiednich elementów, będziemy mogli liczyć na duże zainteresowanie naszą witrynę, gdyż użytkownicy najchętniej korzystają jedynie z pierwszych wyników wyszukiwania.

Stworzenie i pozycjonowanie strony internetowej możemy wdrażać zarówno samodzielnie za darmo, jak i zlecać to zadanie specjalistom za opłatą. Niezależnie jednak, jak wysoki budżet posiadamy oraz jak chcemy promować się w Internecie, posiadanie własnej witryny w sieci jest bardzo ważne, gdyż świadczy o naszej marce, pozwala odpowiednio zaprezentować ofertę firmy, a także docierać do dużej grupy odbiorców.


Content marketing


Drugim podobnym sposobem do pozycjonowania strony internetowej, który jest jednak ukierunkowany w stronę treści jest content marketing. Jest to strategia marketingu internetowego, polegająca na zamieszczaniu w Internecie jakościowego contentu tematycznego. To właśnie on ma za zadanie przyciągać odbiorców - potencjalnych klientów, którzy będą z zainteresowaniem zapoznawali się z treściami.

Muszą być one jakościowe, ciekawe i dawać konkretne korzyści odbiorcom. Treści takie są oznaczone logiem naszej marki lub nazwą, czy adresem WWW. Celem content marketingu jest przyciągnięcie do naszych treści odbiorców, którzy będą chcieli również sprawdzić naszą markę jako tę, która publikuje przydatne teksty. Do wyboru mamy wiele form contentu, a także miejsc, gdzie możemy go opublikować.

Możemy korzystać zarówno z treści pisanych, audio, a także treści graficznych czy video i interaktywnych. Możemy publikować je w mediach społecznościowych, na naszej stronie internetowej, na forach i w tych wszystkich miejscach, w których spotkają się z dobrym odbiorem. Plusem content marketingu jest możliwość dotarcia do bardzo dużego grona osób, a także pasywność tego sposobu reklamowego, gdyż raz opublikowany content w sieci będzie pozostawał w niej przez długi czas i pozyskiwał dla nas odbiorców już bez wykonywania jakiejkolwiek pracy.


Marketing szeptany


Marketing szeptany to z kolei jeden z najbardziej bezpośrednich sposobów reklamy w sieci. Polega on na dodawaniu pozytywnych opinii o naszej marce w sieci. Mogą być to opinie zadowolonych klientów, osób, które znają naszą markę lub nas samych otwarcie polecających własne produkty. Możemy publikować je na forach internetowych, w social mediach i we wszystkich tematycznych miejscach w sieci, jeśli jest to tylko możliwe.

Marketing szeptany bazuje na sile rekomendacji. Z poleceń nawet osób nieznajomych bardzo chętnie korzystają użytkownicy Internetu, którzy w ten sposób zwiększają swoje szanse na korzystny zakup. Chcąc promować się w Internecie powinniśmy zatem regularnie dodawać tego typu jakościowe wpisy zawierające nawiązanie do naszej marki i link do witryny, aby w ten sposób budować wiele pozytywnych rekomendacji o naszej marce.


Prowadzenie profili w social mediach


Skutecznym sposobem na reklamę internetową jest również prowadzenie profili w social mediach. Polega to na założeniu profili na tych wszystkich platformach społecznościowych, na których mogą przebywać nasi odbiorcy. Następnie należy regularnie dodawać content a także publikować posty i gromadzić odbiorców wokół profili. Niezależnie jednak od tego ile czasu mamy zamiar poświęcić na taką działalność, warto robić to przynajmniej w podstawowym zakresie.

Media społecznościowe są miejscem służącym do wyszukiwania marek, firm czy produktów. Jeśli będziemy posiadali zatem otagowany, dobrze oznaczony a także prawidłowo prowadzony profil, z dużym prawdopodobieństwem pozyskamy spore ilości odbiorców. Social media są obecnie nie służą jedynie rozrywce a są też sposobem na pozyskiwanie informacji.


Inbound marketing


Jednym z najciekawszych sposobów na reklamę w Internecie jest inbound marketing. Jest to jeden z najmniej efektownych, ale bardzo skuteczny sposób reklamy internetowej. Polega na umieszczeniu informacji o naszej marce w Internecie, aby można było ją łatwo odnajdywać. Przede wszystkim będzie to stworzenie wizytówki na Google Maps, posiadanie strony internetowej, ale także dodawanie informacji w katalogach biznesowych, katalogach branżowych, czy na portalach wizytówkowych.

Powinniśmy również zadbać przynajmniej o podstawowe profile w mediach społecznościowych, a także na forach internetowych i w tych wszystkich miejscach, w których mogą przebywać nasi potencjalni odbiorcy. Inbound marketing jest zatem zwiększeniem widoczności naszej marki w sieci. Dzięki temu będziemy łatwo odnajdywani przez osoby poszukujące konkretnych marek, firm czy produktów.

Jest to bardzo ważny sposób reklamy, gdyż obecnie potencjalni klienci chcą samodzielnie wyszukiwać rozwiązania i decydować, z którego skorzystają. Dodając informacje o naszej marce w sieci, będziemy musieli wykonać jedynie pewny zakres prac, a następnie będziemy mogli przez długi czas “odcinać kupony” z wykonanej pracy tak jak ma to miejsce np. przy content marketingu.

Podobne posty