Reklama przez artykuł sponsorowany

Opublikowano: 1 rok 7 miesięcy temu Autor: Damian Majewski

Reklama przez artykuły sponsorowane to w dalszym ciągu nie najpopularniejsza metoda digital marketingu. Często korzystają z niej duże marki współpracując z największymi portalami internetowymi, a średnie i małe firmy oraz osoby prowadzące inne komercyjne projekty nie do końca wiedzą, czym jest taki system reklamy i dlaczego warto z niego korzystać.

Reklama przez artykuł sponsorowany

W tym tekście staramy się odpowiedzieć na to pytanie, a także podpowiedzieć czy reklama taka ma sens, a jeśli tak to, kiedy warto z niej korzystać. Wszystko o artykułach sponsorowanych poniżej.


Czym są artykuły sponsorowane?


Artykuły sponsorowane to artykuły publikowane na różnych portalach tematycznych w zamian za opłatę. Wydawca prowadzący dany portal tematyczny zgadza się w zamian za opłatę, umieścić tekst sponsorowany. Tekst taki jest merytoryczną treścią tematyczną, ale zawiera również subtelną reklamę danej marki. Może być to logo, podkreślenie sponsoringu czy polecenie marki jagodnej wyboru w treści tekstu.

Reklama taka nadal nie jest najpopularniejszą formą promocji internetowej, choć trend ten zmienia się z roku na rok i coraz więcej osób dostrzega jej spory potencjał. Obecnie mamy do wyboru w sieci wiele portali i serwisów tematycznych, gdzie możemy publikować artykuły sponsorowane. Niektóre z nich prowadzone są głównie z myślą o zarabianiu w taki sposób, a inne są po prostu dużymi portalami tematycznymi, gdzie ich właściciele starają się zarabiać pieniądze na ich popularności.

Mówiąc, więc o artykułach stosowanych, warto podkreślić, że są one dostosowane z treścią i formą do danego serwisu, na którym są publikowane. Są jedynie subtelnie oznaczone, iż są to treści sponsorowane. Czytelnikom danego serwisu nie przeszkadza to zbytnio, gdyż pozyskują wiele przydatnych informacji również z tego typu treści.


Korzyści takiej reklamy


Artykuły sponsorowane są niezwykle korzystnym sposobem reklamy w Internecie. Przede wszystkim korzystając z takiej formy promocji mamy zapewnione naturalne targetowanie odbiorców - z uwagi na miejsce publikacji materiału reklamowego wśród osób, które z dużym prawdopodobieństwem skorzystają z naszej oferty. Są to osoby zainteresowane daną tematyką, które nie weszły przypadkowo na dany portal i zapoznają się z naszym tekstem. Jeśli więc publikujemy artykuły sponsorowane, możemy liczyć na dużą skuteczność z uwagi na trafną dystrybucję materiałów reklamowych.

Dużym plusem jest również możliwość działania na szeroką skalę. Obecnie można opublikować artykuł na bardzo dużych i popularnych portalach tematycznych, dzięki czemu możemy dotrzeć do ogromnej grupy odbiorców, a to z pewnością przełoży się na duże zainteresowanie naszą marką. Reklamę tego typu możemy również stosunkowo łatwo skalować. Aby to zrobić wystarczy przeznaczać odpowiednio, więcej środków na nią. Będziemy mogli zatem prosto i szybko, tylko jednym ruchem uzyskać dużo większe profity, czyli skalować nasze działania marketingowe.

Reklamowanie się poprzez artykuły to też kwestie wizerunkowe. Publikując content i to właśnie przez niego przyciągając odbiorców, budujemy nasz pozytywny wizerunek. Odbiorcy kojarzą nas tak samo jak tekst, z którym się zapoznają, czyli rzetelnie i jakościowo. Jesteśmy również postrzegani, jako liderzy branżowi, którzy są opiniotwórczy i publikują takie materiały. To wszystko zwiększy zasięg i rozpoznawalność, a w konsekwencji będzie sprzyjało wzrostowi sprzedaży.

Użytkownicy, którzy znają już naszą markę z tego typu akcji promocyjnych, znacznie chętniej będą dokonywali zakupów w naszej firmie i wybierali naszą ofertę aniżeli innych marek, których nie znają. Współpracując również w konkretnym środowiskiem, na konkretnym portalu tematycznym, jego użytkownicy będą ufali nam bardziej niż innym markom napotkanym w sieci, gdyż naszą markę poleca im ich ulubiony serwis lub influencer.


Ile to kosztuje?


Pytanie o koszty za reklamę poprzez artykuły sponsorowane jest jednym z najczęściej padających pytań, z którymi mamy do czynienia przy tej tematyce. Jest to naturalne, gdyż koszty reklamy są często decydującym czynnikiem czy skorzystamy z danej możliwości reklamowej. Ile zatem kosztuje opublikowanie artykułu sponsorowanego? Kwestia ta jest bardzo elastyczna. Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, przede wszystkim powinniśmy podzielić koszty na dwie części, czyli stworzenia artykułu sponsorowanego oraz opublikowane go na portalu tematycznym. Koszt zlecenia napisania artykułu sponsorowanego to przeważnie ok. kilkadziesiąt złotych. Możemy również samodzielnie stworzyć taki artykuł, ale będziemy musieli posiadać pewne umiejętności i poświęcić na to czas.

Przechodząc do kosztów publikacji artykułu sponsorowanego, koszty takiej reklamy, mogą wahać się od kilkudziesięciu do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wpływ na cenę reklamy z pewnością ma wielkość danego portalu tematycznego i liczba fanów / czytelników, a także branża i tematyka oraz indywidualna oferta. Głównie jednak im większy portal internetowy, tym większe ceny będą obowiązywały przy reklamie tego typu. Najniższe ceny w granicach kilkudziesięciu złotych będą obowiązywały na najmniejszych blogach i portalach tematycznych.

Koszty wahające się w granicach kilkuset złotych będą obowiązywały na średnich i dużych portalach tematycznych, które mogą posiadać nawet kilkaset tysięcy czytelników. Ceny publikacja artykułu sponsorowanego powyżej 1000 zł będą obowiązywały już na portalach lokalnych, a także ogólnopolskich, gdzie będziemy mogli dotrzeć już do milionów odbiorców. Cenę kilku czy kilkunastu tysięcy złotych za artykuł sponsorowany zapłacimy na największych globalnych ogólnopolskich portalach, które mają nawet kilkadziesiąt milionów odsłon miesięcznie, a grono czytelników jest gigantyczne.

Porada: Szukając portali tematycznych, które oferują tego typu usługi, warto przeprowadzić dokładny rekonesans. Często może okazać się, że publikacja artykułu sponsorowanego na podobnych portalach o podobnym profilu i z podobną ilością czytelników różnią się od siebie nawet dwukrotnie. Branża cyfrowa jest bardzo trudno wycenianą, a więc powinniśmy wykorzystywać to otwarte środowisko i wyszukiwać najatrakcyjniejsze oferty na rynku. Do tego celu możemy używać specjalne portale, na których ogłaszają się influencerzy czy właściciele serwisów proponując konkretną ofertę promocji. Te możemy sortować, filtrować i przeglądać według własnych kryteriów.